
Depilacja laserowa – jak się przygotować do zabiegu?
On 22 grudnia 2022 by root_729Depilacja laserowa ceniona jest za długotrwałe efekty. Rozważasz laserowe usuwanie owłosienia? Sprawdź, jak się przygotować do zabiegu.
Depilacja laserowa – jak się przygotować do zabiegu?
Depilacja laserowa to zabieg, na który decyduje się coraz więcej osób. Metoda ta pozwala bowiem na uzyskanie długotrwałego efektu gładkiej skóry. Rozważasz laserowe usuwanie owłosienia? Sprawdź, jak się przygotować do zabiegu.
Na czym polega laserowe usuwanie owłosienia?
Depilacja laserowa polega na zastosowaniu wiązki lasera, która wnika do skóry do głębokości, na jakiej znajdują się włosy. Melanina (barwnik włosa), znajdująca się we włosie zostaje podgrzana i w ten sposób dochodzi do zniszczenia mieszka włosowego. Kilka dni po zabiegu można zaobserwować wypadanie uszkodzonych włosków.
Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Krakowie, depilację laserową zawsze wykonuje się w seriach, ponieważ lasery działają tylko na włosy, będące w fazie anagenu (aktywnego wzrostu). Włosy na naszym ciele nie rosną jednocześnie – część z nich znajduje się w fazie wzrostu, a część w fazie uśpienia. Podczas jednego zabiegu laserowego jesteśmy w stanie usunąć około 30% owłosienia z danego obszaru. Zabieg powtarza się co kilka tygodni, aby wyłapać wszystkie włoski w fazie anagenu.
Liczba zabiegów potrzebnych do uzyskania optymalnych efektów zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Więcej wizyt w gabinecie wymagają na przykład osoby, które zmagają się zaburzeniami hormonalnymi.
Przeciwwskazania do laserowej depilacji
Depilacja laserowa to zabieg, który dla większości osób jest procedurą bezpieczną i nie niesie ze sobą skutków ubocznych. Ważne jest jednak wcześniejsze wykluczenie przeciwwskazań podczas konsultacji ze specjalistą. Może się bowiem okazać, że nasz stan zdrowia nie pozwala na przeprowadzenie zabiegu laserowego. Najważniejsze przeciwwskazania do depilacji laserowej to:
- świeża opalenizna,
- infekcje w obszarze zabiegowym,
- nowotwory skóry,
- ciąża, laktacja oraz okres 6 miesięcy po ustaniu laktacji,
- przerwana ciągłość naskórka,
- epilepsja,
- przyjmowanie środków fotouczulających, w tym leków, ziół i suplementów diety,
- terapia retinoidami (witamina A),
- przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi,
- łuszczyca,
- bielactwo,
- cukrzyca,
- bliznowce,
- aktywne infekcje skórne,
- rozrusznik serca,
- niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne.
Jak się przygotować do depilacji laserowej?
Epilacja laserowa wymaga odpowiedniego przygotowania od pacjenta. Ponieważ jedną z przeszkód do przeprowadzenia depilacji laserowej jest świeża opalenizna, należy poczekać, aż ona ustąpi. Nie należy się opalać na 2-3 tygodnie przed wizytą, a także w trakcie trwania serii zabiegowej.
Ważnym elementem przygotowań do epilacji jest ogolenie obszaru zabiegowego przy pomocy maszynki. Nie można stosować metod usuwania owłosienia, polegających na wyrywaniu włosków, czyli depilacji woskiem, pastą cukrową, depilatorem elektrycznym czy też pęsetą. Opóźniamy w ten sposób moment wejścia włosów w fazę anagenu.
Usuwanie owłosienia laserem – zalecenia po zabiegu
Przez pierwszych kilka godzin, a czasem nawet dni po depilacji laserowej, na skórze występuje obrzęk okołomieszkowy. W tym czasie skórę należy pielęgnować preparatami zaleconymi przez kosmetologa. Po depilacji laserowej powinniśmy unikać gorących kąpieli, sauny oraz basenu. Ostrożność trzeba zachować również podczas codziennej pielęgnacji skóry. Przez około 2 tygodnie należy zrezygnować z zabiegów złuszczających, takich jak peelingi czy masaż szczotką na sucho. Przez 3 tygodnie po zakończeniu depilacji laserowej trzeba unikać bezpośredniej ekspozycji skóry na słońce oraz stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
Jeśli masz więcej pytań dotyczących zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie.