Holter niezbędny w diagnozowaniu chorób serca
On 25 października 2022 by root_729Holter to nieocenione badanie, które pomaga w diagnozowaniu groźnych chorób układu sercowo-naczyniowego. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne, a przy jego pomocy możemy monitorować przez dłuższy czas pracę serca. Holter to bardzo pomocne narzędzie w pracy kardiologa, które pozwala wychwycić wszelkie zaburzenia i arytmie, których nie jesteśmy w stanie wykryć w czasie krótkiego badania EKG. Lekarz zleca to badanie najczęściej w przypadku kiedy występują niewyjaśnione zawroty głowy lub omdlenia, a także kołatanie serca. Inne wskazania do badania to podejrzenia arytmii serca, choroba wieńcowa, wszelkie stany pozawałowe, wrodzone wady serca, nierównomierna praca serca w ciąży oraz wszczepiony rozrusznik serca, który możemy kontrolować dzięki holterowi. Często zdarza się, że pacjenci mają utajoną arytmię, którą można wykryć przy pomocy tego specjalistycznego badania.
Holter – jak wygląda badanie i jak się przygotować?
Badanie polega na umieszczeniu na klatce piersiowej elektrod, które są połączone przewodami z urządzeniem rejestrującym. Holter jest przypinany do specjalnego paska, a elektrody i kable chowane pod ubraniem. Wszystko polega na tym, aby pacjent funkcjonował z urządzeniem normalnie tak jak na co dzień, tak, aby można było przeanalizować pracę serca w jak najbardziej naturalnych warunkach. Pacjent jest monitorowany przez 24 godziny, a w szczególnych przypadkach przez okres 48 godzin. Po tym czasie oddaje urządzenie i zapisy są analizowane przez lekarza. Przygotowanie do badania nie jest trudne. Najważniejsze, żeby klatka piersiowa była umyta i odtłuszczona, a nadmiernie owłosienie usunięte tak, aby elektrody dobrze trzymały się na skórze.
W czasie trwania badania pacjent nie może się kąpać ani moczyć urządzenia, ani elektrod, a także unikać wszystkich sytuacji, w których praca holtera będzie zakłócana. Nie można używać koców i poduszek elektrycznych, trzymać telefonu blisko urządzenia. Nie wolno pływać ani nadmiernie się przemęczać. Warto sprawdzić co jakiś czas czy elektrody dobrze trzymają się na skórze. Lekarz poinstruuje nas też, że nie należy naciskać żadnych przycisków na urządzeniu i że przez okres 24 godzin należy prowadzić dziennik wszelkich aktywności oraz wystąpienia dolegliwości, które chcemy zdiagnozować. Trzeba zachować szczególną ostrożność, nie wykonywać gwałtownych ruchów ani nie leżeć na brzuchu, żeby nie zakłócić odczytów z pracy serca.
Badanie holterem i co potem?
Po 24 godzinach oddajemy urządzenie z powrotem do przychodni i czekamy na wyniki badań, które zazwyczaj pojawią się po tygodniu lub dwóch. Nasz kardiolog na pewno omówi z nami szczegółowo wyniki badań i sprawdzi, czy w trakcie trwania badania nie nastąpiły żadne zakłócenia, które mogłyby wpłynąć na poprawność wyników. Holter rejestruje czy występuje arytmia, a także takie parametry jak maksymalne, minimalne i średnie tętno, liczba przedwczesnych depolaryzacji przedsionkowych oraz przedwczesnych pobudzeń komorowych. Dzięki holterowi możemy wykryć ciche niedokrwienie serca. Holter pomoże zapobiec poważnym chorobom serca, które mogą mieć niebezpieczne konsekwencje zdrowotne.
Po badaniu lekarz będzie mógł zalecić szczegółowo leczenie i kolejne badania tak jak na przykład próby wysiłkowe. Warto wiedzieć, że wyróżniamy kilka rodzajów badania holterem. Holter zwykły, który bada pracę serca elektrodami, holter eeg, który monitoruje pracę mózgu przy pomocy elektrod przyczepionych do głowy i holter ciśnieniowy, którym pacjent może zostać przebadany na miejscu w gabinecie przy pomocy specjalnego mankietu. Nie należy bać się badania, nie ma żadnych skutków ubocznych. W niektórych przypadkach może wystąpić jedynie delikatne podrażnienie skóry w miejscu, gdzie były przyczepione elektrody, jednak na pewno szybko ustąpi po zabiegu. Kardiolog zawsze daje szczegółowe instrukcje przed badaniem tak, żebyśmy wiedzieli, jak dokładnie funkcjonować w trakcie 24 godzin z urządzeniem.
Ostatnie wpisy
- Dachy Radzymin — Wybierz profesjonalistów od montażu i konserwacji dachów
- Stelaże pod materac: Klucz do komfortowego snu
- Ochrona na każdą podróż: Dlaczego ubezpieczenie OC i AC jest niezbędne?
- Inspiracje i Aranżacje Kuchni: Jak Stworzyć Modną i Funkcjonalną Przestrzeń?
- Ubezpieczenie Samochodu OC AC: Tarcza Ochronna dla Twojego Czterokołowego Przyjaciela