Toksyna botulinowa – to warto o niej wiedzieć
On 10 listopada 2022 by root_729W tezę, że to „dawka czyni truciznę” doskonale wpisuje się toksyna botulinowa, która w dużych ilościach stanowi groźną truciznę, a w mikrodawkach – substancję leczniczą i odmładzającą. Obecnie wykorzystuje się ją w medycynie estetycznej do redukcji zmarszczek, leczenia bruksizmu i nadpotliwości. Co warto wiedzieć na temat zabiegów z użyciem toksyny botulinowej?
Czym jest toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa, nazywana potocznie jadem kiełbasianym, ma na celu blokowanie połączeń nerwowych w mięśniach. Chociaż często porównywana jest z kwasem hialuronowym, to jej działanie opiera się na zupełnie innym mechanizmie. Toksyna botulinowa nie jest wypełniaczem. Wstrzykuje się ją w mięsień odpowiedzialny za powstawanie zmarszczki lub innego, leczonego w ten sposób problemu. Na skutek jej działania mięsień nie jest w stanie wykonywać skurczów, przez co zmarszczka w miejscu podania preparatu „prostuje się” i staje się niewidoczna.
Jak wyjaśniają eksperci z Kliniki medycyny estetycznej i kosmetologii hi-tech La Perla Lubin, efekty zastosowania toksyny botulinowej widoczne są już po około 48 godzinach, a utrwalają się w ciągu około 2 tygodni. Trwałość zależy od celu zabiegu oraz indywidualnych predyspozycji, najczęściej jednak jest to od 4 do 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć, aby przedłużyć jego efekty.
Do czego wykorzystuje się toksynę botulinową?
Toksynę botulinową w medycynie estetycznej wykorzystuje się przede wszystkim w celu redukcji zmarszczek mimicznych: na czole, między brwiami oraz w okolicach oczu i ust. Przy pomocy tej substancji można unieść brwi, obniżyć i wydłużyć brodę, podnieść czubek nosa czy zniwelować uśmiech dziąsłowy.
Substancja ta znalazła również zastosowanie w niwelowaniu dziąsłowego uśmiechu, bruksizmu i nadpotliwości. Precyzyjna dawka toksyny botulinowej jest nawet w stanie zniwelować silne bóle migrenowe.
Wstrzyknięta w mięśnie żwacza toksyna botulinowa zmniejsza objawy zgrzytania zębami, a przy okazji wyszczupla twarz i modeluje policzki. Aplikacja preparatu w okolicach gruczołów potowych pod pachami, na dłoniach lub na czole, jest w stanie zmniejszyć nadmierne pocenie się na wiele miesięcy.
Jak wygląda zabieg z użyciem toksyny botulinowej?
Bezpieczeństwo zabiegu toksyną botulinową zależy w dużej mierze od tego, kto go wykonuje. Najlepiej jest powierzyć to lekarzowi. Jeśli szukasz zaufanej kliniki medycyny estetycznej, kliknij tutaj. Procedura wymaga niezwykłej precyzji, znajomości anatomii ludzkiego ciała oraz doświadczenia. Dzięki profesjonalnemu wykonaniu zabiegu możemy uniknąć takich powikłań, tak: efekt „Mefisto” (nienaturalnie uniesiona i unieruchomiona brew) czy „zamrożone czoło”.
Zabieg toksyną botulinową poprzedzony jest konsultacją lekarską w celu wykluczenia przeciwwskazań i przekazania Pacjentowi listy wytycznych pozabiegowych. Zanim specjalista dokona iniekcji, zaznacza punkty, w które należy wstrzyknąć botulinę. Skóra zostaje znieczulona specjalną maścią. Precyzyjnie dobrana dawka toksyny botulinowej wstrzykiwana jest przy pomocy cienkiej igły. Po wszystkim na skórze może pozostać lekkie zaczerwienie i obrzęk, które ustępują w ciągu kilku godzin.
Aby organizm prawidłowo zaabsorbował toksynę botulinową, bezpośrednio po zabiegu nie można się kłaść ani schylać. Przez 24 godziny należy wstrzymać się od spożywania alkoholu i palenia papierosów. Przestrzeganie zaleceń pozabiegowych jest istotne dla trwałości efektów.
Ostatnie wpisy
- Rodzaje derek zimowych dla konia – zasady derkowania
- Stół ogrodowy: Jak wybrać idealny mebel do letnich spotkań na świeżym powietrzu?
- Dachy Radzymin — Wybierz profesjonalistów od montażu i konserwacji dachów
- Stelaże pod materac: Klucz do komfortowego snu
- Ochrona na każdą podróż: Dlaczego ubezpieczenie OC i AC jest niezbędne?